مقاله

آيا جويدن آدامس مي‌تواند باعث چروك شدن پوست چهره شود؟

همه‌ي ما مي‌دانيم انداختن آدامس‌هاي جويده‌شده بر سطح آسفالت و پياده‌روها مي‌تواند چه به روز چشم‌انداز و زيبايي شهرمان بياورد؛ اما آيا تابه‌حال فكر كرده‌ايد ممكن است آدامس اثر مخربي هم بر زيبايي چهره‌تان داشته باشد؟

بسياري از جراحان پلاستيك و متخصصان زيبايي بر اين باورند كه جويدن آدامس موجب فعاليت بيش از اندازه‌ي عضلات چهره خواهد شد. به‌دنبال افزايش فعاليت عضلات چهره، بافت حمايتي در داخل پوست تحليل مي‌رود، حجم عضلاني كاهش مي‌يابد و قابليت ارتجاعي پوست صدمه مي‌بيند. در پي چنين عوارضي، چين و چروك‌ها بر سطح پوست ظاهر خواهند شد.

البته ما در مورد افرادي كه گاهي به جويدن آدامس مي‌پردازند صحبت نمي‌كنيم بلكه منظورمان كساني هستند كه به جويدن آدامس علاقه‌ي فراوان دارند و كم‌وبيش هيچ‌وقت نمي‌توان آن‌ها را بدون آدامس ديد.

درعين‌حال، متخصصان ديگري هم هستند كه نظري درست خلاف آنچه گفته شد دارند و اثر جويدن آدامس بر پوست را نه‌تنها مخرب نمي‌دانند بلكه معتقدند جويدن آدامس براي پوست مفيد نيز هست. به‌عنوان مثال، يك متخصص بهداشت مي‌گويد: «جويدن آدامس هر روز و به مدت پنج تا بيست دقيقه مي‌تواند چين و چروك صورت را كاهش دهد.» اين كارشناس دليل اين امر را اين‌گونه توضيح مي‌دهد: «جويدن آدامس گردش خون را در ناحيه‌ي سر و گردن تسريع مي‌كند و همچنين ميزان سوخت‌وساز را در بدن افزايش مي‌دهد و هر دوي اين پيامدها مي‌توانند در كاهش چين و چروك صورت نقش داشته باشند.»

متخصصان علاوه بر مثبت‌دانستن اثر جويدن آدامس بر پوست معتقدند:

  • آدامس در بهداشت دهان و دندان نقش دارد: جويدن آدامس بدون قند، با افزايش ميزان بزاق در دهان مي‌تواند مزاياي زيادي داشته باشد. جويدن آدامس پلاك‌ها را از ميان برمي‌دارد و به تقويت ميناي لثه كمك مي‌كند.
  • آدامس استرس را تسكين مي‌دهد: جويدن آدامس مي‌تواند راهي براي آزادشدن انرژي و ازبين‌رفتن عصبانيت باشد.
  • آدامس به افراد كمك مي‌كند متمركز بمانند: بسياري از ورزشكاران و دانشجويان معتقدند جويدن آدامس كمك مي‌كند بتوانند هوشياري و تمركز خود را حفظ كنند. مطالعاتي كه در سال 2002 منتشر شد نشان مي‌دهد شواهدي در دست است كه جويدن آدامس مي‌تواند افراد را در يادگيري، حفظ و بازيابي اطلاعات كمك كند.
  • آدامس در كاهش وزن مؤثر است: جويدن آدامس مي‌تواند يك جايگزين كم‌كالري براي خوردن تنقلات و هله‌هوله باشد و اشتهاي شما را مهار كند و فرو بنشاند. بنا بر گزارش انجمن غذاي امريكا كه در سال 2007 به چاپ رسيد، جويدن آدامس قبل از ميان‌وعده‌ي عصر مي‌تواند به كاهش اشتها و مصرف كالري زياد كمك كند.

پس چه بايد كرد:

شايد بهتر باشد قضاوت را به زماني موكول كنيم كه تحقيقات در اين زمينه به يك جواب قطعي و مطمئن رسيده باشد. اما تا آن زمان، اگر به آدامس علاقه داريد، دست‌كم در حد اعتدال آدامس بجويد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.